Andra seriespelsomgången spelades i skånska Tyringe, nu skall det avgöras.
Vi tog klubben till elitserien i veteranklassen förra året efter några års frånvaro.
Kul och spännande, klarar vi av att detta? Räcker vi till mot landets bästa veteranlag?
Som nykomlingar i en högre division är det inte ovanligt att man får det svårt att hänga kvar.
Det lyckades vi med i år, genom att hålla tre lag efter oss i tabellen efter att serien är avslutad.Laget har blandat insatserna med jämt och fint spel där vi tagit poäng mot tabellens topplag. Däremellan har vi tappat poäng mot lag som legat efter oss. Det visar att det varit jämt, svårt och spännande i årets serie.
Vi säkrade en plats i elitserien nästa år då vi tog nödvändiga poäng i sista sammandraget i Tyringe.
I stålande väder på banor som var jobbiga och svårbemästrade spelade vi mot två klubbar per dag.
Vi började lördagen med en riktig ”skalp” då vi tog två poäng mot serieledande La Boule D´or. Glada miner i laget mao. Därefter mötte vi sista laget i tabeller Malmköping, här fick vi slita ont för att få med oss ett poäng. Svängigt värre med andra ord. Men första dagen tog med oss tre av fyra poäng. Klart godkänt får man väl säga. Efter en skön dusch och en god middag avslutades kvällen med kaffe & glass i det gröna med utsikt över den fina Finjasjön från Pensionatets baksida.


Foto: Eva B som så klart saknas på gruppbilden
Söndagen började med en förlust mot Kärnan, dom bjöd på svårt motstånd som väntat och var även i serieledningen just då. Sista mötet mot Le Petit lyckades vi spela till oss oavgjort efter att ha förlorat de första matcherna.
Helgen summeras alltså 4 poäng, godkänt resultat och säkrad plats i elitserien för veteraner.
Bra spelat av laget tycker
LagledarUlf och LagledarGöken (denna gång på hemmaplan)
