I eftermiddag tar vi emot årets första grupp för inomhussäsongen och det är PRO SAM. Därför har vi avvecklat banorna utomhus och gjort redo för parkering. Vi får inte under dagtid parkera på annan plats än den anvisade.

I och med det är vi i full gång inomhus och i morgon den 1 oktober har vi förutom vår egen tid, kl -18.21, Vikingboule kl 09 och Banken / RPC kl 15. Hallvärdschema för oktober är klart men kommer att justeras och skickas på nytt till berörda.
Vi har städat och donat och fått flytta om en del pga den ombyggnad som skett i hallen sedan förra säsongen. Vi har fått ny ventilation och än så länge bådar det gott. Märkbar förbättring av luftkvalitén, i synnerhet på banorna där man kan känna en sval bris från de nya rören. Det finns lite kvar att göra men inget som direkt påverkar spelet.

Ett stort tack till alla er som varit med och hjälpt till under de senaste veckorna.
